Громадянин Сало як експеримент над мозком (Інтерв’ю газеті “Експрес”)

Люди шоковані й обурені призначенням, яке зробив Президент

Новим губернатором Львівщини, форпосту опозиції, призначили громадянина Сала.

Так, саме того одіозного генерала, який два роки був у міжнародному розшуку. Саме з його іменем пов’язують фальсифікацію виборів, підпали редакцій газет і підкидання гранат студентам-активістам.

Громадянин Сало – це діагноз. І щось більше тут додати важко.

Дивно інше. Коли віце-прем’єр Олександр Вілкул почав зачитувати указ Президента про призначення громадянина Сала, його перебили крики журналістів: “Ганьба!” та “Сала на нари!”. Олександр Вілкул просить тиші. Та щойно пан Сало виходить на трибуну, як журналісти знову скандують: “Сала на нари!” – і демонстративно покидають сесійний зал. За 21 рік незалежності жодного очільника області криками “Ганьба” й “На нари!” ще не зустрічали.

Зате з боку опозиції – жодної офіційної заяви з критикою кадрової політики Президента. Наступного дня після призначення громадянин Сало, вже майже обнімаючись із головою облради, представником партії “Свобода”, брав участь в офіційному заході.

Принциповим залишився хіба Юрій Луценко. Він своїх почуттів не приховував: “Призначення новим губернатором Львівщини Сала – знакова подія. Це сигнал Януковича про те, як він планує проводити президентські вибори. Влада прекрасно усвідомлює неможливість виграти чесно. Їм знову знадобилася “сильна рука, яка не дає слабинки” (за словами Ганни Герман). Сало є спеціалістом із підкидання вибухівки в опозиційну газету, з міліцейського “безпредєлу”, з фальшування результатів виборів. На таку роботу завжди беруть поліцая-зрадника, мерзотника без поняття честі. Нечисть повертається. Саме вчасно – в ніч на Гелловін”. Отже, найцікавіше запитання, яке в ці дні витало в повітрі: як сталося так, що громадянин Сало досі на волі, а тепер ще й – “намісник Президента”, як сам себе назвав.

Знаючі люди кажуть, що його врятував “універсал” Ющенка, який він підписував у серпні 2006-го з Віктором Януковичем. Там, мовляв, крім відомих громадськості пунктів, між його підписантами були й негласні домовленості. Серед них і закриття кримінальних справ, порушених проти кількох представників Партії регіонів. Зокрема, справи були закриті проти Олега Сала. Тобто, помилування Сала – це результат політичних домовленостей, а не рішення суду.

Печерський суд лише констатував, як кажуть, результат політико-правових домовленостей.

До речі, громадянин Сало має лише базову освіту на рівні ПТУ. Всі інші дипломи він здобував заочно або дистанційно. На сайті облдержадміністрації досі не оприлюднено автобіографію одіозного генерала.

За що були порушені кримінальні справи проти громадянина Сала? Про це ми згадували з екс-начальником обласного управління міліції Віталієм Максимовим, який їх безпосередньо курував.

– У 2005 році ви публічно говорили, що Олег Сало має перебувати за гратами, закликали його прийти і здатися у прокуратуру. Сьогодні він не лише на волі, а й очолив облдержадміністрацію. Як це можна пояснити?

– Це призначення не логічне. Людина, котра була задіяна у фальсифікації виборів, утисках журналістів, не може керувати областю. У 2005 році проти Олега Сала було порушено дві кримінальні справи, а Печерський суд дав санкцію на його арешт. Справи були порушені за ст. 157, п. 2 ККУ (перешкоджання виборчому процесу) та за ст. 364, п. 3 (зловживання владою, перевищення службових повноважень). Остання стосувалася переказу коштів управлінням міліції на будівництво дачі екс-міністра внутрішніх справ Миколи Білоконя у Сколівському районі.

У кожної з кримінальних справ була достатня доказова база й вони мали судову перспективу, і Олег Сало мав бути засуджений та опинитися за гратами. Я вам про це авторитетно заявляю, оскільки був ознайомлений із зібраними матеріалами. Дозвіл на притягнення Сала до кримінальної відповідальності дали й депутати обласної ради, адже на той час він був депутатом. А згідно із чинним у 2005 році законодавством дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності депутата облради мали надати його колеги з ради.

– А що сталось потім?

– Певний час він був у міжнародному розшуку. А потім несподівано той же знаменитий Печерський суд закрив ці справи. Чому це сталося, я не можу пояснити, бо вже не очолював обласне управління міліції.

– Звісно, прокуратура оскаржила таке рішення?

– А ось і ні. Дивно, чому вона цього не зробила. Думаю, що це була вказівка згори. Сало мав отримати реальний термін ув’язнення.

– Чого варто очікувати від повернення громадянина Сала у владне крісло?

– Призначення Сала очільником Львівщини свідчить про те, що в обоймі Президента немає професіоналів, авторитетних людей, котрі б могли ефективно керувати областю. Це кадрове рішення Януковича свідчить також про те, що почалося формування команди, яка буде займатися “безпредєлом” під час виборчої кампанії та фальсифікувати результати виборів. Сало довів, що це вміє добре робити. Тож його й призначили керівником області. Його завдання – досягти потрібних для Януковича результатів виборів. Гадаю, це перше таке резонансне призначення, якщо на заході його спокійно сприймуть, то думаю, що й в інших областях з’являться такі одіозні керівники.

Олег Сало дуже поганий керівник і фахівець. Свого часу, ще в 2003 році, у МВС мені пропонували стати першим заступником Олега Сала на посаді керівника УМВС області. Тоді мені в МВС прямо говорили, що Сало дуже слабкий і непрофесійний керівник, котрий прийшов з ДАІ й нічого в роботі керівника обласної міліції не тямить. Мені ж пропонували підсилити роботу управління, однак я відмовився.

Я тоді лише питав керівництво МВС: якщо Сало такий слабкий керівник, то навіщо його призначили?

– Невже громадянин Сало може реально вплинути на одержання потрібного результату на виборах?

– Не думаю.

У 2005 році я бачив результати голосування на президентських виборах 2004 року другого та третього турів на Львівщині. Так-от між другим та третім турами різниця в голосах становила 0,1 відсотка. Тобто ті речі, котрі робив Олег Сало, не можуть дати потрібного владі результату. Людей не злякаєш ні підпалами, ні побиттям, ні підкиданням вибухівки. Олег Сало не зміг забезпечити потрібні в 2004 році Януковичу результати. Не зможе він зробити цього й у 2015 році, якщо його до того часу ще не звільнять.

Читайте більше тут: http://www.expres.ua/main/2013/11/11/96719-gromadyanyn-salo-eksperyment-nad-mozkom