Нині у правоохоронній системі практично не залишилося професіоналів: усі посади продаються, а на ключові пости Янукович призначає “бєспрєдєльщиків”

Віталій Максимов з тих, кого називають совістю української міліції. За майже 30 років служби у правоохоронних органах він здобув бездоганну репутацію, став справжнім професіоналом, пройшов шлях від простого опера до керівника УМВС у кількох областях, генерал-лейтенанта міліції. Тому після сумнозвісних подій на Майдані Незалежності в Києві, коли над ранок 30 листопада співробітники «Беркута» жорстоко побили мирних демонстрантів, серед них навіть неповнолітніх і дівчат, журналісти «НОВОЇ…» зустрілися з Віталієм Вікторовичем і по «гарячих» слідах попросили дати оцінку безпрецедентному випадку.

— Мені дуже прикро, боляче і соромно, до глибини душі боляче і соромно, — не приховує хвилювання Віталій Максимов. — А ще я виявився сумним пророком, коли після призначення головою Львівської ОДА Олега Сала сказав у кількох інтерв’ю, що підписання Угоди про асоціацію з ЄС буде зірвано. Адже Сало — генерал-майор міліції, за Помаранчевої революції — начальник Львіського обласного управління органів внутрішніх справ — з тих людей, яких призначають, аби вони РОБИЛИ вибори, тобто з тих, які не зупиняться ні перед чим і які, звісно, далекі від демократичних цінностей. То була перша ознака “кидка” від Януковича, здійсненого ним наприкінці листопада. Безумовно, шкода українців, які вірили у підписання Угоди, шкода європейських лідерів, місії Кокса-Квасневського, робота якої, як виявилося, стала нашій владі не потрібною. І команда Януковича лише за зраду інтересів України вже мала б піти у відставку.

— Чи можна було спрогнозувати, що реакція влади на народний спротив буде такою жорстокою?

— Кілька місяців тому були оприлюднені дані, які просто змушували бити на сполох: приблизно 70% української молоді не бачать свого майбутнього у цій країні. Після останніх подій, гадаю, їх кількість зросла до 90-95%. І, вийшовши на Євромайдан, молодь просто хотіла продемонструвати свої прагнення й переконання. Однак реакція влади виявилася просто приголомшивою. Те, що творилося на Майдані над ранок 30 листопада, а також дії “Беркута” в наступні дні, просто неможливо охарактеризувати. Найточніше слово для характеристики — звірство, адже люди в погонах не можуть так поводитися. Вони повинні, навпаки, дбати про безпеку мирних людей, захищати їх, а не бити кийками по головах. Очевидно, вони виконували наказ з самого верху, мабуть, від міністра внутрішніх справ Захарченка і Януковича, які на догоду Москві вирішили з прихильниками євроінтеграції показово й жорстоко розправитися, хоча в тому не було жодної необхідності. А чому так? Та, щоб застрашити інших, показати, хто в Україні «рулить»…

Янукович мав унікальний історичний шанс повернутися з Вільнюса героєм, однак повернувся зрадником. А тепер ще й став злочинцем, бо на його совісті і руках кров мирних протестувальників і наших дітей. Він перейшов межу і тепер мусить відповісти. Єдиний вихід — демонтаж режиму, імпічмент Януковича, відставка уряду Азарова, покарання винних у побитті людей, дочасні президентські й парламентські вибори. Словом, нова влада і нова Україна, яка піде у Європу.

— Чи не дивує вас як кадрового офіцера міліції і професіонала позиція правоохоронців, які виконують злочинні антинародні накази влади…

— Нині в Україні найжахливіша криміногенна ситуація з часів буремних 90-их. Як спостерігаємо, щороку в листопаді-грудні здійснюються напади і вбивства інкасаторів, збільшується кількість інших резонансних злочинів, я вже не кажу про масовий відстріл мерів ряду кримських міст… Хіба це не виклик правоохоронній системі? Однак замість того, щоб виконувати свою роботу, попереджувати і розкривати злочини, міліція заполітизована, “воює” з мирними демонстрантами на мітингах, з власним народом.

З іншого боку, рівень корупції у правоохоронній вертикалі досяг просто гіпертрофованих розмірів. Професіоналів практично не залишилося, адже всі посади продаються. В інтернеті навіть є прейскурант цін, і він приблизно відповідає дійсності. Мені самому за нинішнього режиму пропонували посаду за 350 тисяч доларів, однак я відмовився, адже, по-перше, ніколи в житті за посаду не платив, а по-друге, вважаю, що не годжуся для системи, де затребувані кримінальні особи типу Сала.

— Як відомо, проти Сала у свій час було навіть порушено кілька кримінальних справ. Здається, ви тоді очолювали Львівське обласне управління міліції…

— Так, у 2005-ому, коли я був на посаді начальника УМВСУ у Львівській області, були порушені дві кримінальні справи. Було затримано й чимало осіб з оточення Сала, у тому числі й полковників, яких звинувачували у фальсифікації виборів, підкиданні зброї, наркотиків, розкраданні державних коштів. Сало на той час був депутатом облради (тоді депутати місцевих рад також були захищені недоторканністю), але доказова база проти нього була зібрана така серйозна, що обласна рада зняла з нього недоторканність. Тоді Сало раптово зник…Лише у лютому 2013-го (через вісім років після порушення!) “знаменитий” Печерський районний суд Києва закрив щодо Сала справи. Напрошується запитання: якщо там усе було чисто, то чому справ не закривали стільки років?

І ось восени ця особа очолила Львівську ОДА. Я скажу — чому? Його призначили, щоб він ЗРОБИВ на Львівщині вибори Януковичу. І це лише початок — зачистка триває у всій Західній Україні. Подивіться: на Івано-Франківщині зняли Михайла Вишиванюка, справжнього господаря, члена Партії регіонів, якого поважали місцеві люди. Нині такі люди владі не потрібні. Ставку будуть робити на “бєспрєдєльщиків”, які не думають про завтрашній день, а лише намагаються зачепитися за владу. Вони не будуть гребувати нічим: якщо потрібно підкинути комусь наркотики чи зброю, вивезти в ліс і закопати, то це буде зроблено.

— У зв’язку з останніми подіями все більше людей висловлюються за розформування підрозділу «Беркут». Яка ваша думка щодо цього?

— Я однозначно проти. Очевидно, його варто реформувати, але не розформовувати. «Беркут» — елітний підрозділ правоохоронних органів, основним завданням якого є протистояння озброєним злочинцям. Туди набирають добре фізично підготовлених людей з відповідним зростом, які справді можуть протистояти найнебезпечнішим злочинним угрупованням. Нині важко назвати точну кількість всіх «беркутівців» в Україні, але у кожній області, залежно від її розмірів, є приблизно по 40-60 бійців цього підрозділу, тож підрахувати можете самі. Наскільки мені відомо, на сьогодні вони зі всієї країни стягнуті до Києва. На жаль, нині цю еліту правоохоронців кидають проти мирних людей. Знаючи можливості цього підрозділу, гадаю, що над ранок 30 листопада вони могли просто відтіснити людей з майдану, без побиття та кровопролиття, але наказ, очевидно, був розігнати якнайжорстокіше.

— Який розвиток подій спрогнозуєте на найближчий час?

— Гадаю, останні події кардинально змінять диспозицію у Верховній Раді і загалом країну. Вже нині бачимо, що навіть депутати від Партії регіонів почали виходити зі своєї фракції, що вже казати про позафракційних, які донедавна були лояльні до “регіоналів”, але тепер однозначно змінять своє ставлення. А ще чимало “регіоналів”-підприємців мають бізнес в Європі і там їм надзвичайно важко буде пояснити свою непричетність до розгону Євромайдану й подальших подій.

Гадаю, Європа ще не сказала свого останнього слова, тож наслідки будуть важкими для нинішньої влади. Таку ситуацію неодмінно треба використати. Верховна Рада повинна відстояти інтереси України щодо євроінтеграції, відправити у відставку бездіяльний уряд Азарова, підготувати і проголосувати проект імпічменту Януковича. А якщо це не буде зроблено, то депутати мають саморозпуститися й призначити дочасні вибори парламенту.

З іншого боку, опозиційні сили повинні об’єднатися навколо єдиного лідера, який очолить спротив владі, причому не чекати виборів, а зробити це сьогодні. Провести масштабний праймеріз й обрати того, кого найбільше підтримує народ. На мою думку (і не тому, що я є членом “УДАРу”), єдиною кандидатурою, яка нині здатна перемогти Януковича, є Віталій Кличко. Він і має очолити народне повстання і стати Президентом нації, як неодноразово ставав Чемпіоном.

ВІЗИТКА

Віталій Вікторович Максимов народився 28 січня 1955 р. у Чернівцях. Освіта — вища: у 1980 р. закінчив Чернівецький державний університет, у 1987 р. — Київську школу міліції. Спеціальність за освітою — правознавство. Кандидат юридичних наук.

У 1974 — 1980-их рр. працював регулювальником радіоапаратури на Чернівецькому ВО «Електронмаш». З жовтня 1980-го у військах та органах МВС. Пройшов шлях від оперуповноваженого карного розшуку Першотравневого РВ УМВСУ в Чернівцях до начальника УМВСУ в Тернопільській (тричі), Закарпатській (двічі) та Львівській областях.

У 2010-ому році звільнений в запас у званні генерал-лейтенанта міліції. Нині працює директором з питань безпеки та правового захисту ХмОД АТ «Райффайзен банк Аваль».

Микола Мартинчук, Денис Лучка

НОВА Тернопільська газета