Рада Європи підтвердила, що влада в Україні централізує владу і вбиває місцеве самоврядування

Партія «УДАР» вважає ганебним, що один з найавторитетніших міжнародних конгресів місцевого самоврядування зафіксував у ХХІ столітті згортання місцевого самоврядування в Україні. Це у той час, як саме місцеве самоврядування є найефективнішим управлінським інститутом забезпечення якості життя громадян у всіх розвинутих країнах Європи, у країнах ЄС, угоду про асоціацію з яким ми плануємо підписувати.

Доповідь Конгресу місцевих та регіональних влад Європи — це вирок владі Януковича-Азарова, яка планомірно вже більше трьох років знищує самоврядування в Україні. Прийшовши до влади на гаслах розширення повноважень регіонів, Партія регіонів і президент Янукович зробили найбільше для посилення централізації держави.

Влада вчинила низку рейдерських атак на найбільші українські міста. Як наслідок, низка обласних центрів, столиця України Київ – очолюються людьми, яких громада не обирала. Руками Верховної Ради, підконтрольної ПР, влада вкрала у членів територіальних громад конституційне право на місцевий референдум. 6 листопада виповниться рік, як громади не можуть реалізувати своє право на місцеві референдуми.

Влада видумала ще один антиконституційний спосіб боротьби з місцевим самоврядуванням – блокування здійснення платежів розпорядникам бюджетних коштів органами Державного казначейства України. Навіть якщо в органу самоврядування на рахунках є кошти, розпоряджатися ними немає можливості. За експертною інформацією, розпорядження близько 4 млрд. грн. сьогодні блокується Держказначейством.

Що один удар по фінансовій незалежності місцевого самоврядування – це недофінансування делегованих повноважень, тобто тих повноважень, які держава делегує місцевому самоврядуванню. Прогнозне недофінансування делегованих повноважень у 2013 році – більше 27 млрд. грн. Місцева влада змушена покривати недофінансування з Держбюджету власними коштами. Більше 40% власних ресурсів громад використовується на фінансування делегованих повноважень. Цим навіть успішні українські міста уряд Азарова доводить до банкрутства. Все це знижує якість життя в громадах. Капітальні вкладення, вкладення в інфраструктуру громад – мізерні.

У зв’язку з цим «УДАР» вимагає від влади: 1) припинити практику блокування рахунків органів місцевого самоврядування як спосіб балансування Держбюджету; 2) встановити пеню при порушенні термінів перерахування бюджетних трансфертів; 3) запровадити законодавчі можливості для відмови територіальними громадами від виконання делегованих повноважень у випадку їх нефінансування; 4) прийняти закон про місцеві референдуми. Якщо влада не зробить цього зараз, то «УДАР» виконає всі ці вимоги у 2015 році, коли змінить президента і переможе на місцевих виборах.