Віталій Максимов: “Маю намір із “УДАРом” брати участь у всіх наступних виборах!”

Минуло понад півроку, як в України відбулися парламентські вибори. Одна з найгостріших і найцікавіших кампаній відбулася в Тернополі, де “свободівець” Олексій Кайда змагався з “УДАРівцем” Віталієм Максимовим. Першому завдяки розкрученому бренду політичної партії вдалося відсвяткувати перемогу, другий же, хоч і визнав свою поразку, посівши друге місце у перегонах, із політичної орбіти йти не збирається. Після незначного затишшя Віталій Вікторович знову “вийшов у люди”, щоб розповісти про своє бачення політичної ситуації як загалом у державі, так і, зокрема, на теренах Тернопілля.

 – Отже, чим сьогодні займається політик Віталій Максимов?

– Залишаюсь працювати в “Райффайзен Банк Аваль”, щоправда, змінивши дислокацію – з Рівного переїхав до Хмельницького (директор із безпеки банку по п’яти областях – авт.), але постійно стежу за громадсько-політичним життям Тернопільщини.

– Як розвивається обласна партія “УДАР” після того, як її лідер став працювати у парламенті?

– У політичному середовищі Тернопільщини партія живе, розбудовується та готується до наступних виборів. Як активно все це відбувається, чи проводяться акції, наскільки активно працюють громадські приймальні, як висвітлюється партійна робота в ЗМІ? Відповідь на це запитання краще мають дати мешканці області.

– Як Ви оцінюєте роботу нинішнього складу парламенту?

– Кілька днів тому Центр Розумкова провів дослідження, згідно з яким довіра до Верховної Ради складає лише 1,6%. Це до певної міри відповідає реальному стану справ, адже парламент практично не працює. Якщо подивитися на законодавчу базу, прийняту народними депутатами, то вона практично нульова. Крім виїзних засідань, блокувань, бійок, новий парламент більше нічим не запам’ятався. Головним же досягненням цього періоду вважаю прийняття рішення щодо персонального голосування депутатів. Опозиція, у першу чергу – з числа депутатів з фракції партії “УДАР” і особисто Віталій Кличко, – змусила більшість голосувати за законом, а не так, як раніше, коли один депутат міг натискати кнопки за своїх колег.

– Чи не шкодуєте, що не працюєте сьогодні у такому парламенті?

– Очевидно, так Бог вирішив, що мені не потрібно було працювати в цьому парламенті. А чи жалкую, що не потрапив до Верховної Ради? А про що жалкувати? Виборчу кампанію провів на високому рівні, люди багато цікавого дізналися і про мене, і про мої плани. Я впевнений, що всі виборчі обіцянки, які я давав, коли б став депутатом, на 100% виконав би. У мене день починався б і закінчувався б проблемами Тернопільщини.

– Які були би сьогодні Ваші дії як мажоратирника від Тернополя, якби працювали у ВР?

– Самотужки я б не змінив роботу парламенту кардинально. Але багато питань за підтримки команди депутатів із фракції “УДАР” можна було б вирішити. Так, я розумію, що ми маємо президентську вертикаль, більшість у Верховній Раді не є нашими партнерами, але переконаний, що по тих же коштах на соціально-економічний розвиток Тернопільщини можна було б спрацювати краще. Варто було би все ж усі політичні амбіції відкинути, а поставити на перше місце інтереси мешканців області і зробити все можливе, щоб наша область не пасла задніх. Бо що маємо в підсумку? Тернопільські дороги – найгірші в Україні, зарплати – найнижчі, працездатні люди виїздять за кордон…

– Як оцінюєте роботу мажоритарника від Тернополя Олексія Кайди? Чи реалізовує він свої передвиборні обіцянки?

– Оцінку йому мають давати тернополяни. Олексій Петрович, ідучи на вибори, у своїй програмі не сказав жодного слова про Тернопіль і тернополян, узявши за основу загальнопартійну програму. З огляду на це, йому дуже легко звітувати, а виборці не мають що в нього запитати, бо О. Кайда тернополянам нічого не обіцяв. Хоча… у його програмі, як і в програмі ВО “Свобода”, на чільному місці стояло питання про оголошення імпічменту Президенту. Минуло сім місяців. Сьогодні не те, що не оголошено імпічменту (це процес дуже складний, і “УДАРівці” про це неодноразово говорили ще перед виборами, оскільки відсутня необхідна законодавча база), а з боку “Свободи”, яка так активно це питання порушувала, навіть не зареєстровано проекту відповідної постанови. То про що можна ще говорити?..

– А як же публічна декларація зобов’язань кандидата у народні депутати О. Кайди перед тернопільською громадою?

– Про виконання цієї декларації перш за все варто запитати в однопартійця О. Кайди – мера Сергія Надала. Я стежу за життям Тернополя, але за час перебування О. Кайди у парламенті жодного пункту декларації так і не виконано. Нагадаю, що Олексій Петрович брав на себе зобов’язання допомогти завершити будівництво терапевтичного корпусу міської лікарні№3, школи в мікрорайоні “Кутківці”, мав долучитися до будівництва станції знезалізнення води, комплексної реконструкції міської системи водовідведення дощових вод. Обіцяв також зробити на вулиці Галицькій повну заміну інженерних мереж та комунікацій, завершити капітальний ремонт вулиці Гайової (2-га черга), провести капітальний ремонт об’їзної дороги Тернополя. Так, хтось може сказати, що сім місяців – це малий термін, але хоча б якісь кроки повинні бути зроблені в цьому напрямку! На жаль…

– Чи працюєте Ви над реалізацією своєї передвиборчої програми, оскільки не перемогли на виборах?

– Те, що можу особисто зробити, роблю, при цьому намагаюсь не афішувати цього. Що в моїх силах, – тим допомагаю мешканцям Тернополя: коли фінансово (нещодавно одній зі шкіл допоміг з придбанням спортивного інвентаря), коли юридичними консультаціями. Продовжує працювати також мій особистий сайт, постійно оновлюється персональна сторінка в соціальних мережах, в офісі партії можна залишити звернення для мене. Тримаю проблеми тернополян на пульсі і, по можливості, намагаюся їх вирішувати. Окрім того, на громадських засадах працюю помічником народного депутата від партії “УДАР” Миколи Паламарчука. З юридичної точки зору оцінюю ті чи інші законопроекти, що їх пропонують наша партія і народний депутат зокрема.

Відзначу також, що дещо із попередніх ініціатив уже стало реальністю. Свого часу я і мої партійці порушували дуже важливу тему руху поїздів до Києва, позаяк мало місце їх значне скорочення на Тернопільщині. Приємно, що ті зусилля були немарними: “Укрзалізниця” звернула увагу на наш край, запровадивши нещодавно швидкісний потяг “Київ – Тернопіль”. Це один, можливо, незначний крок, але разом із тим це ще раз підтверджує, що потрібно перейматися проблемами тернополян, тим, чим вони живуть, а не гратися у велику політику.

– Як вплинула на Ваше нинішнє життя участь у виборах до парламенту?

– Я не вперше брав участь у виборах. У 2002 році став депутатом Тернопільської обласної ради від Підгаєччини. Мав певний досвід, працював у комісії з питань законності. Однак той досвід не порівняти з тим, що його я здобув у виборчій кампанії до Верховної Ради минулого року. Це зовсім інші рівень, масштаби, менталітет людей, кандидати-конкуренти… Робота була пророблена величезна, мав багато зустрічей як по будинках, так і на підприємствах, установах, ринках, інколи доводилось працювати у цілодобовому режимі… Так, я через певні об’єктивні і суб’єктивні фактори не став переможцем, але водночас можу відверто сказати, що мені не соромно дивитися в очі тернополянам, адже говорив їм правду. Інше питання, що цю правду не всі виборці хотіли чути. Нині можу сказати, що не жалкую, що взяв участь у цій кампанії, адже отримав величезний досвід, який, переконаний, ще знадобиться у майбутньому.

– Як юрист, як Ви оцінюєте рішення КС щодо проведення виборів до Київської райради та Тернопільської облради, термін повноважень яких підходить до завершення, але їх роботу пропонується продовжити до жовтня 2015 року?

– Рішення Конституційного суду – нелегітимне. У Конституції чітко прописано, що повноваження депутатів складають п’ять років. Але сьогодні всі гілки влади, в тому числі і судова, чітко підпорядковані президентській вертикалі, тому маємо саме такі незрозумілі, як на мене, політичні, а не законні, рішення.

– Недієздатну обласну раду, за законом, вже давно мала б розпустити. Чому цього не робиться?

– Обласна рада вже давно не є виразником інтересів жителів Тернопільщини. У ній представлені чужі нашому краю фракції “Єдиний центр” та інші, натомість зовсім немає депутатів із шанованих в області партій “Батьківщина” та “УДАР”. Комусь із політиків такий стан речей вигідний (єдина область в Україні, в якій досі не прийнято обласного бюджету!), але аж ніяк не виборцям Тернопілля. На мій погляд, опозиційним партіям у раді потрібно обнулити свої списки і піти на перевибори. Лише тоді опозиція отримає у раді велике представництво, і відповідно до її рішень прислуховуватимуться не лише керівництво ТОДА, а й Президент і уряд. А коли голова облдержадміністрації працюватиме не на користь тернопільської громади, йому можна буде висловити недовіру конституційною більшістю (я певен, що в новій облраді 2/3 депутатського складу буде з числа демократично-націоналістичних політсил), і реакція Президента в такому разі має бути адекватною.

– Ваше ставлення до подій 9 травня у парку Слави. Тернопіль, схоже, став полігоном для відпрацювання певних сценаріїв політичних партій?

– На мою думку, давно вже пора на законодавчому рівні примирити радянських воїнів та вояків УПА. Скільки цих вояків залишилося? І нехай би вони спокійно пройшлися собі парком Слави під своїми прапорами, поклали квіти, і жодних проблем не було б. Переконаний, прості солдати вже давно помирилися, і якби не політики, то таке примирення вже давно відбулося б і на вищому рівні. Але політикам це невигідно, бо де ж тоді вони розігруватимуть політичну карту, як не на святкуванні Дня Перемоги? Тернопіль недавно черговий раз постав у негативному світлі. Я не можу зрозуміти, як можна у старших людей, ветеранів кидати димові шашки? У жодній області нашої країни таких подій не було, навіть на Львівщині свято 9 травня минуло спокійно. Очевидно, з Тернополя зроблено полігон для політичних експериментів, і винні в цьому, в першу чергу, місцеві вожді.

– Питання до Вас як до фахового юриста. Сьогодні проти тернопільського нардепа Михайла Головка порушено чотири кримінальні справи. З першого погляду, вони, зважаючи на їх публічність (наявна велика кількість відео- та фотодоказів), є нескладними, натомість їх чомусь не доведено до логічного завершення? 

– Якби я знав досконало матеріали всіх справ, то міг би дати ґрунтовну правову оцінку. Те, що я чув і бачив, то, справді, ці справи вже давно можна було б завершити. У даному випадку, що ситуація із податківцями, що його конфлікт із заступником голови ОДА П. Гочем, якому нардеп завдав удару в обличчя, що події 9 травня, – розслідуються максимум один місяць. Якби була політична воля, то розслідування цих справ вже б завершилося. І якщо є склад злочину в діях Головка, Генпрокуратура звертається до Верховної Ради з клопотанням про зняття депутатської недоторканості, і справа передається до суду. Якщо ж складу злочину немає – закривайте справу. Мені здається, що М. Головка і політичну силу ВО “Свобода” просто тримають на гачку, бо, очевидно, це вигідно владі.

– Віталію Вікторовичу, які Ваші плани у подальшому політичному житті?

– Маю намір з командою брати участь у всіх наступних виборах – як місцевих до Тернопільської обласної ради, якщо такі будуть, так і президентських. Щодо останніх, то переконаний, що єдиний на сьогоднішній день, хто здатен перемогти Януковича, – це лідер “УДАРу” Віталій Кличко, котрий має незаплямовану репутацію і беззаперечний авторитет як серед українців, так і  загалом в Європі та світі.