Віталій Максимов: «Політики хочуть мати «кишенькових» начальників міліції, які будуть їм служити…»

Правоохоронні органи Тернопілля уже третій тиждень без керівника. І це — при напруженій ситуацій в країні, по суті, у передвоєнному стані, коли потрібно бути, як ніколи, мобілізованими й готовими будь-якої миті стати на захист громадян. Чому ж так? Про це і взагалі про нинішню ситуацію в правоохоронних органах «НОВА…» попросила прокоментувати широко знаного й авторитетного фахівця — генерал-лейтенанта міліції відставці Віталія Максимова.

— Віталію Вікторовичу, чому в новому уряді майже нема представників партії «УДАР», активістом якої ви є?

— Партія «УДАР» є частиною коаліції, зрештою, без неї самої коаліції не було б, а ігнорування наших представників свідчить про певні кулуарні домовленості, до яких «УДАР» не хоче опускатися. Наша політична сила — відкрита, європейська і прагне прозорості в усіх перемовинах і призначеннях.

— Що можете сказати про перші кадрові призначення у правоохоронних органах?

— У Дніпропетровську міністр внутрішніх справ Аваков призначив начальником УМВС полковника міліції, який  у правоохоронній системі лише дев’ять років. Небачено — від лейтенанта до полковника за дев’ять років! Нагород у нього більше, ніж у покійного Брежнєва… Останнім часом він працював начальником штабу київського УМВС, тобто координував оперативні та інші служби при проведенні різних заходів, а отже, в його компетенції було усе, що стосується розташування «Беркута», підготовки нападів на мирних мітингувальників, дій «тітушок»… А торік він ішов на вибори як член Партії регіонів. Представляти його до Дніпропетровська приїхав перший заступник Захарченка Дубовик. Той Дубовик, який повинен сидіти в тюрмі разом зі своїм шефом! Правоохоронці були шоковані. У Чернівцях призначили начальником УМВС особу, яка перед цим була заступником начальника, а згодом — начальником ДАІ Івано-Франківська, остання його посада  — заступник по громадській безпеці, тобто він теж координував усі сили, що забезпечували охорону громадського порядку, інструктували «Беркут». У Міністерстві внутрішніх справ дійшли до того, що наказ чернівецькому начальникові відправили… факсом, а представив його заступник попередника(!). Майданівці намагалися чинити спротив, але призначення пройшло таємно — без журналістів і громадськості.

На жаль, ті політичні сили, які нині при владі, хочуть мати в силових структурах «кишенькових» начальників, які будуть виконувати їх політичні замовлення, тому й маємо такі призначення.

— Яка ситуація у Тернополі та області?

— У Тернополі взагалі парадоксальна ситуація. Один із депутатів лобіював колишнього заступника начальника УМВС Львова, якого рік тому звільнили за хабар 10 тисяч доларів! «Протеже» уже був на співбесіді в міністерстві, але щось там не зрослося. Тоді деякі нардепи і депутати Тернопільської облради від однієї політичної сили підписалися під зверненням до міністра щодо призначення начальником УМВС області колишнього начальника ДАІ, який ще чотири місяці тому був начальником ДАІ УМВС у Тернопільській області і якого за зловживання та розкрадання бюджетних коштів перевели старшим дільничним до одного з районів. Можете уявити, наскільки потрібно було впасти, щоб отримати таке призначення? А він нині виправдовується й прикривається тим, що був автомайданівцем… Під час зборів колективу обласної міліції визрів задум висунути на посаду начальника УМВС області свою кандидатуру. До списку потрапили троє діючих заступників! Як таке можливо? Чому вони взагалі ще працюють? Чому Сака міністр просто звільнив, а не порушив проти нього кримінальну справу? Адже 18 лютого, коли в Тернополі відбувалися підпали, Сак сидів в  управлінні, а перед входом виставив 20 жінок із УМВС області та міськвідділу. Виставив, як живий щит. «Може, на вас не підуть», — втішав. І бідні жінки стояли… Ну, хіба за це він і його заступники не повинні відповісти? Я кілька разів підходив до Сака й просив вийти на Майдан і сказати, що він та особовий склад міліції з народом. Він категорично відмовився, а тепер ті, хто прислуговув йому та спільно з ним порушував закон, – претенденти на крісло начальника УМВС… Знаєте, з усього того, що відбувається, напрошується єдиний висновок: не потрібні
деяким політикам на Тернопільщині професіонали. Вони хочуть дерибанити область та місто, як до них дерибанили «регіонали», хочуть узурпувати владу на Тернопільщині в одних руках, і хочуть, щоби ті кримінальні справи, що згоріли 18 лютого, підкреслюю — не політичні, а кримінальні та економічні, — ніколи не були поновлені, бо дове-деться відповідати.
— Бачимо, що в Авакова проблеми або це з Аваковим проблеми…
— Міністр внутрішніх справ уже звільнив п’ятьох начальників УМВС, яких за кілька днів до того призначив. І в цьому велика заслуга громадськості, яка пильно стежить за призначеннями і не дає просунути людину, причетну до режиму Януковича. Якщо у 2004-ому, коли до влади прийшов Ющенко, я казав, що треба залишити 30% керівників, справжніх профе-сіоналів, у 2010-ому, коли прийшов Янукович, мож-на було залишити частину керівного складу, яка чес-но служила народові, то у 2014-ому році, переконаний, треба міняти увесь керівний склад.
— Чому призначені керівники не проходять люстрацію? Очевидно, тоді не було б претензій…
— Нині кожен створює люстраційні комітети під себе чи під якусь політичну силу. Смішно чути, що серед членів комітетів — ректори, які не пускали студентів на Майдан, керівники, які допомагали попередній владі… Ось що відбувається.
— А як повинні формуватися люстраційні комітети?
— Після революції у нас один легітимний орган — обласна рада, тому вона повинна створити люстраційний комітет з авторитетних людей, яким довіряє громадськість, які не претендують на посади. А так бачимо, що пристосуванці міняють шапки, як у фільмі «Весілля у Малинівці». Мають бути три критерії люстрації: перший
— професіоналізм кандидата на посаду, бо правоохоронна система нині, як і економічне становище, на межі дефолту; другий — де працювала людина під час правління Януковича, бо попередня система була побудована
на хабарництві і корупції — усі посади продавалися і купувалися, прейскуранти були розміщені навіть в інтернеті; і третій критерій — громадянська позиція кандидата за останніх три місяці, тобто під час Революції.
— А як ви ставитесь до призначень за політичними квотами?
— Квотні торги — це абсолютно неправильний і згубний підхід до формування Кабінету Міністрів, обласних та районних адміністрацій. Якщо хочуть діяти за квотним принципом, то мають пропонувати професіоналів. Скажімо, відійшла партії «Батьківщина» квота міністра внутрішніх справ — підбирайте професіонала, а не першоголіпшого. Хіба в БЮТі не було професіоналів, які могли б реформувати систему МВС, — ті ж Москаль, Ярема, котрі пройшли шлях від рядового до генерала? Тому я категорично проти квотного розподілу посад. Бачимо, що квоти очільників Тернопільської та Львівської областей цілковито перейшли до однієї політичної
сила. Чи це правильно? Думаю, що ні. Нині потрібні кризові менеджери, які зможуть організувати роботу, підняти ту чи іншу галузь. Нам потрібно повертати довіру громадськості до державних та правоохоронних органів, яка нині на нулю, а то й нижче, тому на керівних посадах потрібні професіонали, які будуть служити
народові, а не власним інтересам. Щоб гасло «Бан-дитам — тюрми!», яке було спотворене і недотримане Ющенком, знову не стало голослівною обіцянкою. Ми у такому становищі, що відсту-пати нікуди. Розумію, що
поки гостро стоїть питан-ня Криму і відволікає громадськість, легко дерибанити посади, але це — не
вихід.
— Кажуть, останнім часом стрімко погіршується криміногенна ситуація у країні. Це правда?
— Справді, криміногенна ситуація погіршується. Міліція боїться вийти у формі. На злочини практично ніхто не виїжджає і ніхто серйозно не займається їх розкриттям. Кілька днів тому у Підволочиську невідомі у масках побили працівників міліції. Три тижні тому у Чорткові сталося вбивство жінки, але ні попередній керівник міліції, ні заступники не виїжджали на місце злочину. Зовнішня небезпека у країні зростає, а тут ще й внутрішню не можемо подолати. Міліція повинна негайно почати виконувати усі функції, покладені на неї законом, щоб у державі був порядок. Але все залежить від волі нової влади, якої, на жаль, поки що нема.